7-Zip

7-Zip

7-Zip Açıklama

7-Zip ‘i Windows 8.1 de kullanıyorum ve oldukça memnunum. Win-Rar ‘ı bilen bilir. Win-Rar ‘ın gereknisimine hiç ihtiyaç duymayacağınız bu Open Sourse arşiv programı ile ücretsiz bir şekilde Arşiv dosyalarını yönetebilirsiniz.

UnPack edebileceği Formatlar : ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DEB, DMG, FAT, HFS, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, RAR, RPM, SquashFS, UDF, VHD, WIM, XAR and Z.

1-2 Yıldır bilgisayar kullanıyorsanız eminim Arşiv’in ne olduğunu öğrenmiş ve kullanmışsınızdır. Yine de bilmeyenler için kısa bir açıklama yapmak gerekirse, bir yada birden fazla dosya/klasör ‘ü çeşitli arşiv formatlarıyla birleştirerek daha sonradan çıkarılabilir hale getirirsiniz. Dilerseniz sıkıştıra bilir %80 lere varan veri kazancı sağlarsınız.

Kullanımı

  1. Arşivlemek istediğiniz dosyaları / klasörleri seçiniz.
  2. Sağ click tıklayınız.
  3. 7-Zip ‘den ‘Arşivle…’ diyiniz.
  4. Üst taraf da yeni oluşacak olan arşivinize ad veriniz.
  5. Arşiv biçimini tüm kullanıcılar erişebilmesi için ister zip yapınız, isterseniz 7-Zip ‘i sizde başkasına söyleyerek 7-Zip ‘in veri kazancıyla arşivleyin.
  6. Sıkıştırma düzeyini ‘Sıkıştırmasız’ yada ‘Ultra’ seçiniz. Ultra seçerseniz : altta ki not 1’i okuyunuz.
  7. Şifre koyabilir ve böylece dosyaya sınırlı kişilere erişim sağlatırsınız. Şifre koyarsanız ‘ Dosya Adlarını Şifrele ‘ de demeniz önerilir.

Not 1 : Yeni oluşturduğunuz arşif’e sağ tıklayarak Arşiv ‘i sına diyebilirsiniz. Böylece sıkıştırma esnasında oluştuysa veri bozukluluğunu test etmiş olursunuz. Başıma gelmedi, fakat gelmeyecek diye bir şey yok.

[taq_review]

Bir cevap yazın